Symptomy

Ublinkávání, zvracení, pálení žáhy, kašel, časté záněty horních i dolních cest dýchacích, chrapot jsou symptomy doprovázející gastroezofageální reflux (GER), který vzniká obvykle následkem překyselení žaludku a nedostatečně fungujícího svěrače mezi jícnem a žaludkem. Právě při uvolněném svěrači což je přirozeně možné jen při aktu polykání nebo říhání se dostává kyselý obsah žaludku (agresivně působí především kyselina chlorovodíková a enzym pepsin) do jícnu. Vzniklý bolestivý a pálivý vjem se přibližně lokalizuje za dolní třetinou konce hrudní kosti, avšak může vyzařovat i do oblasti krku nebo dolní čelisti. Opakované dráždění jícnové sliznice žaludečním obsahem pak může vést až k refluxní chorobě jícnu známé též pod zkratkou GERD.

Kromě klasického projevu pálení žáhy však může probíhat zmiňovaný reflux téměř nepozorovaně a tak se může správné určení diagnózy výrazně oddálit. Varovným příznakem by však mohla být např. zvýšená kazivost zubů nebo vyšší citlivost krčků, což vyplývá z přítomnosti nižší hodnoty pH v dutině ústní, jako následku daného refluxu. U některých pacientů dochází dokonce k refluxu do oblasti dýchacích cest, což může vyvolávat pocit cizího tělesa v krku, chronický chrapot, kašel, časté záněty průdušek, záněty vedlejších přínosových dutin, záněty středního ucha nebo problémy při polykání.

I když se reflux mnohým z nás může zdát jako nanejvýš banální a v populaci velmi rozšířený, zajisté se vyplatí k příznakům přistupovat velmi zodpovědně. Dlouhodobě neléčené problémy mohou totiž vést k závažným zdravotním problémům, jako je např. patologické zúžení jícnu (tzv. striktura) nebo dokonce k trvalým změnám slizničních buněk jícnu, které se mohou změnit až v karcinom jícnu.